Jeste li znali da grm aronije zapravo pripada porodici ruža? Izgledom nalikuje grmu borovnice,
a i njihovi plodovi se često uspoređuju, no razlike itekako postoje.
Iako je prirodno stanište ove posebne biljke američki kontinent, Istočna je Europa prepoznala vrijednost aronije
i u ovom se kraju svijeta na veliko uzgaja. Potrebno joj je kiselo i vlažno tlo, a niske temperature njoj nimalo ne škode,
kao ni mraz. Nevjerojatan je podatak da aronija preživljava i na temperaturama nižim od minus 20 °C.
Razlikujemo tri vrste aronije, od kojih je Aronia melanocarpa najpopularnija i najčešće se uzgaja u Europi.
Vrste aronije su sljedeće:
Crvenoplodna aronija (lat. Aronia arbutifolia): karakterizira je crveni plod čije su bobice najmanje od svih triju vrsta aronije – širine od 4 do 10 mm. Grm je srednje nizak (od 2 do 4 m); maksimalno naraste do 6 metara. Cvjeta bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima širine oko 1 cm. Listovi, koji se mogu upotrijebiti za čaj, široki su od 5 do 8 cm. Plodovi ove vrste aronije konzumiraju se pretežito sirovi zahvaljujući izvanrednom okusu.
Ljubičastoplodna aronija (lat. Aronia prunifolia): iako neki stručnjaci tvrde da je ova vrsta aronije ustvari hibrid nastao kombinacijom crnoplodne i crvenoplodne aronije, većina je navodi kao zasebnu vrstu. Karakterizira je tamnoljubičasti plod, čija boja ponekad prelazi i u crnu. Bobice su širine od 7 do 10 mm. Period cvjetanja ljubičastoplodne aronije traje od travnja do srpnja.
Crnoplodna aronija (lat. Aronia melanocarpa): OPG Lesjak koristi ovu vrstu aronije kao simbol svojeg brenda. Karakteriziraju je plodovi crne boje koji su, u prvom razdoblju rasta, crveni, no kasnije potamne. Bobice su veličine od 6 do 9 mm. Grm joj je nizak, najniži od svih triju vrsta aronije – naraste od 1 do maksimalno 3 metra. Listovi su široki oko 6 cm, a bijeli cvjetovi crnoplodne aronije široki su oko 1,5 cm. Ova se vrsta aronije najčešće konzumira prerađena. Aronia melanocarpa prozvana je supervoćem, čiji se svi sastavni dijelovi – od lišća, sjemenki, soka i ljuske – mogu upotrijebiti u prehrani odnosno prirodnoj medicini.
Copyright © 2016 OPG Lesjak | Sva prava pridržana.